Co warto zabrać?

* prosimy pamiętać, że ze względu na tamtejszą kulturę absolutnie nie wolno w miejscach publicznych nosić krótkich spodenek (jedynie takie zakrywające uda), spódniczek, strojów przeźroczystych, czy nosić stroi plażowych poza plażą (opalanie topless jest absolutnie zabronione). Ta wskazówka powinna mieć wpływ na to, co włożymy do naszej walizki
* ubrania lekkie i przewiewne powinny stanowić podstawę naszej garderoby, prosimy spodziewać się że będzie gorąco, temperatura sięga czasem 35 stopni.
* ubrania z długim rękawem, długie spódnice czy spodnie z długą nogawką chronią przed słońcem i przed owadami oraz nadają się do spacerowania w miejscach publicznych
* wygodne obuwie, sandały, japonki, żadne kryte buty nie sprawdzą się w tym klimacie, obuwie do wchodzenia do wody- zabezpieczające przed pokaleczeniem nóg o ostre rafy czy jeżowce, mogą być stare trampki z materiału.
* nawet w nocy jest ciepło, więc wszelkie swetry, kurtki itp. lepiej pozostawić w domu
* dobre okulary przeciwsłoneczne oraz kapelusz lub czapka z daszkiem
* ręcznik łazienkowy plus ręcznik plażowy
* ładowarka solarna do telefonu i innych urządzeń elektronicznych – nie jest konieczna, ale ułatwi ładowanie w wypadku przerwy w dostawie prądu (co zdarza się na Zanzibarze)
* przejściówka z gniazda elektrycznego trzybolcowego (angielskie) na dwubolcowe (takie, jak w Polsce) – nie jest konieczna (można poradzić sobie bez niej), ale ułatwi podłączanie do prądu sprzętów elektronicznych

Od czego zacząć?

Po przyjeździe do Vanilla House warto odpocząć, przespać się w pokoju ale nie na słońcu. Zmęczenie powoduje zły nastrój i niezadowolenie. Wszelkie pytania warto odłożyć na później, ze względu na upał i zmęczenie niewiele się zapamięta. Należy pić dużo wody, co najmniej 1 litr dziennie, i mieć na co dzień pod ręką wodę, która jest dostępna w Vanilla House (do kupienia). Ubytek wody po podróży powoduje rozdrażnienie. Nie polecamy picia alkoholu po przyjeździe, chyba, że ktoś chce się poczuć jeszcze gorzej.

Kolejnego dnia po przejeździe odwiedzi Państwa jeden z naszych przewodników, jeśli Państwo wykupili wycieczki w naszym biurze. Jeśli się nie pojawi, prosimy o to zapytać Housekeepera. Z przewodnikiem prosimy ustalić/potwierdzić terminy wybranych wycieczek i pokazać voucher. Znacznie korzystniej jest wybrać wycieczki przed wyjazdem, gdyż wówczas przewodnik jest zarezerwowany do Państwa dyspozycji. Poszukiwanie wycieczek na miejscu jest męczące i powoduje rozdrażnienie, gdy traci się dzień czy dwa na planowanie i kalkulowanie dni, lub gdy okazuje się że przewodnicy są już zajęci. Jest to strata cennego wakacyjnego czasu. Jesteśmy po to, aby Państwu doradzić przez wyjazdem. Nie bierzemy odpowiedzialności za wycieczki nie wykupione w naszym biurze, ani na miejscu, które nie zostały zgłoszone do naszego biura (dotyczy to wszystkich nie zgłoszonych świadczeń)

Dom i jego afrykańska specyfika

Vanilla House jest typowo afrykańskim domem, nie ma standardu hotelu. Dom jest zbudowany z miejscowych materiałów. Posiada 5 pokoi – trzy na parterze i dwa na piętrze. Jeden pokój na parterze przeznaczony jest dla backpackersów i można w nim wykupić tylko jedno łóżko ze śniadaniem. Jeden pokój na dole jest z prywatną łazienką. Na każdym piętrze znajduje się wspólna łazienka z prysznicem. Wspólne części domu: kuchnia, salon, weranda, taras na piętrze, taras na dole. Pokoje są urządzone w prosty sposób, każdy posiada 2-osobowe łoże małżeńskie oraz miejsce do wypakowania ubrań.
Łazienka jest miejscem do wspólnego użytku. Po wyjściu z łazienki należy pozostawić po sobie porządek, łącznie z wytarciem podłogi. Prosimy o rozsądne i oszczędne korzystanie tak z wody jak i prądu. Panujący deficyt wody w Afryce motywuje Vanilla House do bycia miejscem ekologicznym i przyjaznym ekosystemowi. Wyjeżdżając do Vanilla House należy zabrać latarkę, ponieważ na wyspie często w ramach oszczędności wyłączany jest prąd.
Prąd 220V, wtyczki angielskie. Konwertery do wtyczek angielskich (przejściówki), można kupić na miejscu, najlepiej jednak zabrać je ze sobą.
Dom jest zbudowany w zasadzie na plaży. Piasek jest nieodłączną częścią plaży, a co za tym idzie, i domu. Prosimy zdejmować buty lub dobrze je wytrzepać i wytrzeć z piasku przed wejściem do domu. W przeciwnym razie na butach i klapkach naniesiemy do domu ogromne ilości piasku z plaży, który wchodzi we wszystkie najdrobniejsze szczeliny (np. aparatów fotograficznych, laptopów, telefonów komórkowych itp.). W domu raz dziennie zamiatane są podłogi przez obsługę domu, jednak przez cały dzień nanosi się piasek. Jeśli jest to dla Państwa uciążliwe, prosimy wymieść piasek osobiście.
Housekeeper zajmuje się otoczeniem posesji, podlewa kwiaty w ogródku, raz dziennie sprząta, zamiata w całym domu oraz myje łazienkę. Pościel jest zmieniana raz na 5 dni. Jeśli zaistnieje potrzeba wcześniejszej wymiany, proszę to zgłosić Housekeeperowi. Pokoje sprzątane są codziennie chyba że goście zażyczą sobie inaczej- prosimy ustalić to z obsługą.
Na noc nic nie powinno zostawać na zewnątrz. Goście pozostawiający rzeczy na noc na zewnątrz robią to wyłącznie na własną odpowiedzialność. Po godz. 22:00 klapki, maski i kostiumy itp. pozostawione samym sobie wokół Vanilla House mogą znaleźć nowego właściciela bez Państwa zgody.
Ponieważ dom jest częścią wioski, miejscowa ludność, zgodnie ze swoim zwyczajem, często odwiedza Vanilla House, a nawet zagląda przez okna, ponieważ zawsze jest chętna do pomocy – to część ich tradycji i sposób na okazanie gościnności.
Marihuana jest powszechna i tania na Zanzibarze, lecz oficjalnie jej uprawa, palenie, posiadanie jest nielegalne. Pomimo to wielu tubylców jak i turystów z niej korzysta. Ostrzegamy aby unikać wszelkiego kontaktu z osobami które palą lub rozprowadzają marihuanę (kary więzienia są bardzo surowe). Na terenie Vanilla House obowiązuje bezwzględny zakaz palenia jak i posiadania marihuany.

Pożywienie, wyżywienie i jedzenie

Śniadanie – godz. 8 – 10
owoce, sok wyciskany ze świeżych owoców, jajka (jajecznica, jaja sadzone, omlety lub naleśniki) – kucharz pyta w jakiej formie sobie Państwo życzą – oraz pieczywo, masło, dżem, kawa, herbata.

Lekki lunch- godz. 12:30-14:30
Na lunch podajemy jedno z dań: sałatka owocowa; sałatka ze świeżych warzyw najczęściej są to:pomidory, cebula, zielona papryka, ogórek, avocado, kapusta biała; kassawa (inaczej maniok) gotowana z mlekiem kokosowym; pyszne frytki ze świeżych ziemniaków (nie mrożone), naleśniki z owocami; zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów; zupa rybna; maharague – czarna fasola gotowana z mlekiem kokosowym. Chapati to nasza specjalność, podajemy je  z avocado lub musem z mango. Na lunch również proponujemy zdrowe gęste smoothie z owoców i warzyw.

Kolacja- godz.18-20
typowe domowe zanzibarskie potrawy: ugali, maharague, spice rice, Mhogo, mchicha, samaki na wali, kachori, chapati, ryby z grilla i z patelni
za dopłatą:
homar  30USD/0,5 kg
krewetki 20USD
z dodatkami takimi jak sałatki/ryż lub frytki

W przypadku wynajęcia całego domu bez wyżywienia, sama usługa kucharza – bez kosztów produktów- wynosi 21 USD dziennie (śniadanie 6 USD/ lunch 6 USD/ kolacja 9 USD) przy max 10 os.

Kucharz ustala menu z tych produktów, które są najświeższe, wyłowione przez rybaków danego dnia. To gwarantuje Państwu świetne samopoczucie, a także wyjątkowy smak potraw.

Jeśli zamawiają Państwo homary lub krewetki jest to danie na specjalne zamówienie i dopłatę należy uzgodnić na miejscu z Housekeeperem. Cena za 1 kg krewetek to około 25 USD, a za 1 kg homarów to ok. 40 USD zależnie od sezonu. Ponieważ mięso, homary i krewetki kupuje się w Stone Town należy zamówić je dzień wcześniej.

W Vanilla House z reguły jest możliwość zamówienia piwa, wina wytrawnego białego lub czerwonego. Prosimy poinformować nas wcześniej lub opiekuna domu, jeśli chcą Państwo, aby zaopatrzyć lodówkę w zimne napoje.

Prosimy nie przechowywać żadnego jedzenie w pokojach nawet w oryginalnie zamkniętych opakowaniach. Istnieje niebezpieczeństwo pojawiania się gryzoni i małych małp. Nie potrzebują one żadnego dodatkowego szkolenia do rozbrojenia jakiegokolwiek woreczka, pudełka itp. zawierającego potencjalną zdobycz.

Po skończonym posiłku prosimy zdecydować i poinformować kucharza lub Housekeepera o tym, czy mogą oni zabrać to, co pozostało w garnkach czy na półmiskach. Zdarzały się przypadki wynoszenia pozostałego w garnku ryżu przez jednego z Housekeeperów, który po zwróceniu mu uwagi, zaprzestał tego, a ryż i tak był przez gości wyrzucany do śmieci następnego dnia rano. Prosimy unikać takich sytuacji oraz w ogóle wszelkiego marnotrawstwa jedzenia. Mieszkańcy Jambiani żyją bardzo skromnie i zazwyczaj wydają jedynie 1 USD na wyżywienie dla całej rodziny na cały dzień. Nigdy też nie wyrzucają jedzenia. Ze względu na klimat nie ma sensu jakiekolwiek przechowywanie jedzenia, nawet lodówka niewiele tu pomaga. Tu obowiązuje zasada kupujemy lub przygotowujemy tyle ile zjemy. Większość produktów można zakupić w malutkich torebkach, aby uniknąć przechowywania, które się nie sprawdza. Nawet wódkę można kupić w saszetkach na jeden raz.

Prosimy nie wkładać swoich produktów do lodówek- są one przeznaczone do przechowywania produktów potrzebnych na śniadanie, lunch i kolację. Prosimy nie wchodzić do kuchni, wszelkie produkty zamawiane podaje obsługa.

Bezpieczeństwo

Wszyscy uczestnicy wyjazdu muszą indywidualnie zgłosić się do właściwego lekarza, który po przebadaniu prawdopodobnie wypisze receptę na tabletki antymalaryczne. Stosowanie należy rozważyć, gdyż skutki uboczne często są bardziej niekorzystne niż zagrożenie malarią na Zanzibarze. Jeśli jadą Państwo na safari na dłużej niż 7 dni, zalecamy stosowanie leków antymalarycznych. Bez względu na miejsce i długość pobytu, zawsze warto być zaopatrzonym z repelenty przeciwko komarom. Zgodnie ze swoim wiekiem i stanem zdrowia, turyści mogą się zaszczepić się np. na tężec, dur brzuszny, żółtaczkę. Zniesiono obowiązek szczepienia się przeciwko żółtej febrze. Jedynie jadąc na ląd na safari, należy posiadać żółtą książeczkę szczepień. Jeśli wyjazd jest tylko na Zanzibar, szczepienia nie są wymagane. Podczas pobytu w Afryce należy przestrzegać następujących środków zapobiegawczych, po zmroku zakładać ubrania z długim rękawem i długimi nogawkami, stosować repelenty odstraszające komary. Repelenty to z reguły najlepsza profilaktyka przed stresem na obecność komarów. Na Zanzibarze nie występuje malaria i branie tabletek przeciwko malarii daje więcej skutków ubocznych niż pomaga w czymkolwiek, komary są bardzo rzadkie.

Laptop, telefon czy tablet, można bezpiecznie zabrać, lecz w razie wyjścia na dłuższy czas należy je zamknąć w walizce na kłódkę. Kłódki prosimy organizować sobie we własnym zakresie (najlepiej zabrać z domu) chyba, że mają Państwo walizki na szyfr. Nigdy nie było zdarzeń aby coś pozostawionego w pokoju zginęło ale lepiej mieć pewność że jest w bezpiecznym miejscu niż, że pozostawiliśmy nie wiadomo gdzie. Prosimy pamiętać również o zabezpieczeniu bagażu w czasie podróży. Stosujemy zasadę ograniczonego zaufania. W Vanilla House nie ma sejfu. Rzeczy pozostawione na wierzchu mogą kusić, prosimy więc nie pozostawiać ich w zasięgu czyjegokolwiek wzroku, zostawianie ich w zamkniętym pokoju, ale z możliwością dostrzeżenia ich przez okno, też nie jest najlepszym wyjściem (tak jak w Polsce w samochodach nie zostawimy niczego cennego, co widać przez szybę). Posesja jest ogrodzona ale warto zachować dodatkowe środki ostrożności i nie kłaść wartościowych rzeczy przy oknach. Przezorny zawsze ubezpieczony, więc lepiej schowajmy cenne rzeczy przed wyjściem w walizce zamkniętej na kłódkę.

Oddalając się samotnie od Vanilla House prosimy przygotować się na spotkania z tubylcami, szukającymi przygód i zarobków. Nie wolno zapraszać do Vanilla House spotkanych na plaży beach boys oferujących wycieczki, ani innych napotkanych sprzedawców. Szczególnie Panie uczulamy na wszelkie kontakty z tubylcami, którzy bez problemu już na samym początku są w stanie wyznać miłość oraz starać się zaprzyjaźnić z napotkaną kobietą, a nawet oświadczyć się przy pierwszym spotkaniu!

Zalecamy stosowanie się do lokalnych zwyczajów dotyczących ubioru. Udając się do wioski czy miasta należy mieć na sobie stosowne okrycie. Nie polecamy wychodzenia poza dom/plażę w strojach kąpielowych – może to być źle odebrane, a nawet obraźliwe dla miejscowej ludności. Naraża to nas na pośmiewisko.

Zakupy

Zakupy, jak np. owoce, goście mogą robić sami. Housekeeper jest zobowiązany pokazać, gdzie są sklepy i co można w nich kupić. Jeśli on albo kucharz robią zakupy, należy dać im pieniądze z góry. Z reguły informują o wysokości kosztów uzgodnionych zakupów, a jeśli otrzymają wyższą kwotę, wówczas zwracają resztę. Przyjmowany jest kurs 1 USD = 1800 – 2000 TSH. Jeśli korzystają Państwo z usług Housekeppera lub innej osoby, prosimy najpierw z nim ustalić jakie są ceny i je zaakceptować. W razie konieczności zrobienia zakupów dla Państwa w Stone Town należy uzgodnić dodatkowy koszt transportu i zapłacić osobie, która się tym zajmie (Housekepper lub kierowca)

W okolicy Vanilla House znajdują się sklepy, gdzie można nabyć: ryż, wodę, papierosy, kawę, herbatę, cukier, sól, ziemniaki, niektóre owoce, cebulę, pomidory, ryby, ośmiornice, kremy, mydło, pastę do zębów, proszek do prania, karty do telefonów Zantel oraz Celtel. Polskie telefony komórkowe działają na wyspie bez kłopotu. Na miejscu można zakupić kartę do telefonu i doładować ją dowolną kwotą, i korzystać z niej do połączeń internetowych. Najkorzystniej jest zakupić pakiet, polecamy zapoznać się z pakietami na stronie www.zantel.com.

Alkohol w Jambiani jest dostępny tylko w barach. Piwo w Jambiani kosztuje około 2 USD. Prosimy nie przynosić swojego alkoholu do Vanilla house. Można zamówić preferowane alkohole do Vanilla House, informując nasze biuro lub managera o takiej potrzebie.

Krewetki i homary oraz mięso dostępne są jedynie w Stone Town. Cena za 1 kg krewetek King Prawns wynosi USD 25 (ok. 23-25 sztuk), 1 kg homarów: USD 40 (ok. 2 sztuki)

Nagłe wypadki - lekarz, szpital

W razie zachorowania, złego samopoczucia, temperatury, nudności czy też uczuleń na miejscu w Jambiani jest lekarz lokalny, który przez kilka lat pracował w Niemczech. Jak do tej pory udzielał właściwej opieki i skutecznej pomocy naszym gościom. Dr Hamza, nr tel. +255 777843737. Przychodzi do domu. Płaci mu się gotówką (ok. 10 USD), nie wydaje rachunków.

W razie poważniejszych dolegliwości, ataków, wypadków, jest szpital w Makunduchi, gdzie pracują lekarze – wolontariusze z różnych krajów Europy. Do Makunduchi jedzie się około 20 minut, trzeba zamówić kierowcę i mu zapłacić (ok. 20 USD). Kierowca nie wydaje rachunków, w szpitalu płaci się ustaloną kwotę, trzeba zapłacić gotówką i poprosić o rachunek. Po powrocie przedstawić w firmie ubezpieczeniowej.

Szpital prywatny Al Rhama w Stone Town (nr tel. +255 242236715), gdzie lekarzami są głównie Hindusi. Jedzie się godzinę z Jambiani. Leczenie i pobyt może pokryć firma, w której Państwo wykupili ubezpieczenie w Polsce (polecamy Signal Iduna). Należy mieć zawsze ze sobą numer polisy ubezpieczeniowej i numer alarmowy do firmy, która ją wystawiła. Do szpitala jedzie się samochodem z kierowcą (ok. 60 USD) lub można wezwać ambulans (koszt ok. 150 USD). Jednak na przyjazd ambulansu czeka się około 40, potem trzeba doliczyć kolejne 50 minut jazdy do szpitala.

Informacje dodatkowe

Jeśli w Vanilla House powstanie jakaś awaria, która uniemożliwia pobyt w domu, prosimy to zgłosić Housekeeperowi i do biura Safari Travel. Zgłoszenie powinno nastąpić jak najszybciej, nie później jednak niż na 8 godzin od zdarzenia. Po tym terminie reklamacje nie będą uwzględniane. Bardzo zależy nam na bezpieczeństwie i komforcie naszych gości, jednak jeśli awaria czy problem nie są zgłoszone nie mamy możliwości wystarczająco zadbać o Państwa potrzeby. W ciągu 4 godzin (poza nocą, w godz. 7 – 20) firma Safari Travel zorganizuje naprawę lub noclegi w równorzędnym standardzie w niedalekiej odległości, jeśli awaria uniemożliwi Państwu pozostanie w Vanilla House. Skrócenie pobytu z powodu awarii i nie zgłoszenie jej lub też skrócenie pobytu z własnej woli, nie skutkuje zwrotem kosztów za niewykorzystane noclegi czy inne opłacone świadczenia.

W Vanilla House jest możliwość wynajęcia samochodu, a także zamówienia nurkowania oraz rozmaitych wycieczek fakultatywnych. Informacja w Vanilla House. W Jambiani jest kierowca, który może zorganizować transport dla gości. Numer telefonu jest dostępny w Vanilla House.

Jeśli z jakichś powodów nie będą Państwo nocować w Vanilla House prosimy zawiadomić Housekeepera o tym fakcie i podać termin powrotu. Nie zgłoszenie może skutkować obciążeniem Państwa kosztami zgłoszenia zaginięcia.

Wszystkie dodatkowe usługi prosimy zgłaszać do biura w Polsce. W przeciwnym razie nie bierzemy żadnej odpowiedzialności w sytuacji Państwa niezadowolenia lub niewykonania usługi.

Prosimy również od czasu do czasu zrobić przyjemność dzieciom obsługi lub samym pracownikom – mile widziane jest, aby podczas zakupów w Stone Town kupić dodatkowo np. jedno mango dla dziecka naszego Housekeppera, sąsiada lub znajomego w Jambiani. Mieszkańcy nie kupują owoców ponieważ z reguły ich na to nie stać, jest to więc dla nich miły prezent. Prosimy również przygotować się na historie tubylców, beach boysów, którzy opowiedzą o trudnych warunkach życia, o tym że nie są opłacani lub nie mają co jeść. Państwa zaangażowanie w te opowieści może doprowadzić do zorganizowania tym osobom wyjazdu
do Europy, włącznie z opłaceniem wszystkich kosztów, wydania paszportu, co jednak jak do tej pory często kończy się jedynie poniesieniem kosztów formalności (które mogą wynosić ok. 2 000 USD).

Na plaży zaczepiać będą Państwa lokalni „beach boysi”, którzy oferują tańsze pokoje oraz tańsze wycieczki. Są to często pracownicy niewielkich prywatnych firm, którzy stosują proceder obniżania cen, ale nigdy nie rozliczają się z właścicielami, u których pracują. Często informują ze bungalow jest ich własnością, także łodzie czy samochody. Jest to bardzo nielojalne i uczy tubylców korzystania bezprawnie z dostępu do wielu inwestycji poczynionych przez inwestorów – Muzungu czyli obcokrajowców płacących podatki. Stąd ich ceny są niższe, lecz wspiera się w ten sposób nielegalne zarobki.

Warto wspierać lokalną ludność kupując od nich wyroby – dekoracje, biżuterię, warzywa i owoce w wiosce, dywaniki, ubrania szyte przez lokalnego krawca, kupować donaty robione w chatach czy smażone rybki. Nie dawać jednak pieniędzy jako jałmużny.

Dodatkowe obowiązkowe koszty
 • WIZA
  * wizę kupuje się na pierwszym tanzańskim lotnisku (zależnie od trasy lotu: Dar es Salam lub Zanzibar)
  * nie trzeba mieć zdjęć
  * koszt 50 USD od osoby. Trzeba mieć kartę. Nie można płacić gotówką.
  * wizę turystyczną otrzymuje się na 3 miesiące. Działa ona również, gdy wyjedzie się z Tanzanii, ale tylko do krajów Afryki Wschodniej czyli Kenii i Ugandy. Jeśli wyjedzie się poza te kraje, wiza traci swoją trzymiesięczną ważność.

 • UBEZPIECZENIE

  * 2 USD za dzień za osobę
  * należy je wykupić w biurze Safari Travel jeszcze przed wyjazdem

 • OPŁATA WYLOTOWA

  * opłata wylotowa pobierana jest na lotnisku, choć nie zawsze – zależy to od linii
  * koszt 48 USD od osoby. Trzeba mieć gotówkę. Nie można zapłacić kartą.